czwartek, 2 stycznia 2014

Informacja o budżecie Powiatu Wadowickiego na 2014 rok.

Polecamy obejrzenie materiału filmowego w którym została przedstawiona informacja o budżecie Powiatu Wadowickiego na 2014 rok.  Materiał pochodzi ze strony Powiatu Wadowickiego.  


Zachęcamy do poświęcenia 45 minut na obejrzenie materiału.


Powiat Wadowicki, kolejny rok z rzędu jako największe zadanie wytycza sobie rozbudowę Powiatowego Szpitala w Wadowicach. Inwestycja ta z racji swojej wielkości budzi rozliczne kontrowersje. Głosy krytyczne często ociekają populizmem i nie zawierają jakiejkolwiek alternatywy. U nas słychać narzekania podczas gdy ogólnopolskie media często rozpisują się na temat likwidacji szpitalnych oddziałów, również w naszych okolicach. Likwidacje takie wydaje się budzą jeszcze większe głosy oburzenia, dlatego ja osobiście cieszę się, że "mamy na co narzekać". Chyba znaczna większość osób, które odwiedzały ostatnio oddziały w "starej" części wadowickiego szpitala, nie ma wątpliwości, że tak być dalej nie mogło. Obecna kadencja władz powiatowych jako nadrzędny cel postawiła sobie poprawę sytuacji w tej materii i jak dotąd chyba ciężko zarzucać, że nie widać poprawy. 

Największą inwestycją drogową jest modernizacja drogi między Tomicami, a Brzeźnicą. Jest to alternatywna trasa do Krakowa, wobec zakorkowanej drogi E-52. 

Na głowy władz powiatu, co jakiś czas, sypią się gromy, że zbyt mało pieniędzy trafia "na  andrychowskie drogi". Głosy krytyczne nie są bezpodstawne, bo faktycznie stan wielu odcinków jest opłakany. Mimo wszystko czasem dobrze zachować zdrowy umiar. Bez znalezienia sposobu na zwiększenie dochodów budżetowych ciężko mieć możliwość przeprowadzenia strategicznych inwestycji bez skutków ubocznych. Szczególnie w sytuacji, gdy nie widać drastycznych cięć wydatków.  Drogi z pewnością moglibyśmy mieć równe jak stół, gdyby np. podjęto decyzję o likwidacji któregoś, ze szpitalnych oddziałów, lub np. gdyby połączono niektóre szkoły średnie znajdujące się pod zarządem powiatu. Dla przykładu np. do obu andrychowskich techników uczęszcza dziś taka liczba uczniów, jaka kilka lat temu uczęszczała do jednej z naszych placówek. 

Zostawiamy Was z odwiecznym dylematem, czy lepiej jest drastycznie ciąć wydatki, np. likwidując różne placówki, czy lepiej jest odłożyć część ambicji na później... ?? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz