niedziela, 2 listopada 2014

Zaduszki na andrychowskim cmentarzu

W dniu 2 listopada kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny. Dzień szczególnej modlitwy za dusze bliskich zmarłych.
Nas szczególnie cieszy fakt, że prócz pamięci o bliskich Andrychowianie pamiętają również o znanych i nieznanych Bohaterach Walk o Wolną i Niepodległą Polskę, których prawdziwych, jak i symbolicznych mogił nie brakuje na naszej nekropolii.


Tego dnia na cmentarzu sprawowana była także specjalna Msza Święta za bliskich zmarłych, której przewodniczyli Ksiądz Dziekan S. Czernik i Wicedziekan J. Figura, a wspaniałe kazanie wygłosił ks. dr Krzysztof Zięba.


 Tego dnia dobiegła także końca 14 kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarza komunalnego w Andrychowie, która w tym roku, jak w latach poprzednich okazała się rekordową. W tym roku, dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz, udało zebrać 19 644 zł 08 gr.


 Warto wspomnieć, że obchody Dnia Zadusznego  zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny, by przeciwstawić się pogańskim obrządkom czczenia zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych – stąd nazwa „Zaduszki” – wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych.

W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. W XIV wieku zaczęto urządzać procesje na cmentarz do czterech stacji. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W 1915 roku, papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.
(wg niezalezna.pl)
ws

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz